Uwaga na ale-gratka.com
Serwis wyborcz.biz poinformował, że do życia powrócił portal „ale-gratka”, znany z naciągania klientów na wysokie opłaty za prowadzenie konta w serwisie. Pod zmienioną domeną ale-gratka.com ( w miejsce poprzedniej ale-gratka.pl), serwis oferuje możliwość zamieszczania ogłoszeń dotyczących sprzedaży lub wynajmu mieszkań na najpopularniejszych stronach internetowych. Na początku jesteśmy informowani o darmowym prowadzeniu konta w serwisie, rzeczywistość okazuje się jednak nieco inna.
Po upływie trzech darmowych miesięcy i braku rezygnacji z prowadzenia konta w serwisie, zawarta umowa zostaje automatycznie przedłużona. Od tego momentu obowiązuje również miesięczna oplata za prowadzenie konta w wysokości 490 złotych. O tym jednak nikt nie informuje, brak również czytelnych informacji na ten temat na stronie internetowej czy w mailach i rozmowach telefonicznych z przedstawicielami serwisu. Wzmianka o opłatach znajduje się w gęstym regulaminie, którego zazwyczaj nikt nie czyta.
Jak informuje wyborcza. biz, sporo osób dało się nabrać na sztuczki oszukańczego serwisu. Ma to związek z faktem, że nazwa ale-gratka.com jest bliźniacza w stosunku do nazwy popularnego serwisu ogłoszeniowego alegratka.pl. Różnica w pisowni nikogo nie zastanawia, stąd tylu naiwnych klientów, zmuszonych do wnoszenia sporych opłat i prowadzenia batalii sądowej.
Właściciele serwisu ale-gratka.com za nic mają obowiązujące od grudnia zeszłego roku przepisy, zgodnie z którymi każdy e-klient musi zostać obowiązkowo poinformowany, w sposób widoczny, czytelny i jasny, o wszystkich opłatach ponoszonych w związku z nabyciem towaru bądź usługi, a także zasadach reklamacji i rezygnacji. Informacje te nie mogą być skrzętnie ukrywane w czeluściach regulaminu, bo takie działanie to zwyczajne wprowadzanie klienta w błąd.
Tym, którzy zostali oszukani, pozostaje proces cywilny, ugoda z właścicielem serwisu, złożenie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa lub wizyta u rzecznika praw konsumenta. Każdy z tych wariantów doprowadzi do rozwiązania sprawy na korzyść oszukanego klienta, a także pozwoli skutecznie eliminować problem nieuczciwych e-przedsiębiorców, czytamy na wyborcza.biz.
Tagi: oszustwa internetowe, ukryte opłaty