ABC kupowania w sieci

gvictoria/bigstockphoto.com

Zakupy on-line stają się coraz bardziej powszechne. Korzyści wynikających z handlu on-line jest wiele. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach, by bezpiecznie kupować w sieci.

Jak bezpiecznie kupować online?

Przede wszystkim należy gruntownie sprawdzić dane kontaktowe i wiarygodność sprzedawcy, u którego dokonujemy zakupu. Dobrze jeśli na stronie internetowej sklepu znajdują się pełne dane kontaktowe, w tym możliwość osobistego odbioru towaru od sprzedawcy. Oznacza to, że nie ma on nic do ukrycia. Dostępność jedynie e-maila i numery telefonu bądź numeru skrzynki pocztowej to zbyt mało, aby ocenić takiego sprzedawcę jako godnego zaufania. By bezpiecznie dokonać zakupu należy ostrożnie przeglądać e-maile i nie klikać w odnośniki w nich umieszczone. Może się okazać, że cyberoszuści założyli wcześniej witrynę do złudzenia przypominającą stronę sklepu z interesującym nas towarem, by wyłudzić pieniądze za markowe rzeczy, które nigdy nie dotrą do konsumenta. Mając na względzie bezpieczeństwo w sieci podczas robienia zakupów należy pamiętać, aby wybierać sklepy z certyfikatami zaufania i sprawdzać opinie o sprzedawcach. Jeśli przedsiębiorąc należy do systemu, który gwarantuje stosowanie dobrych praktyk i standardów obsługi (np. Trusted Shops) zdecydowanie wzrasta bezpieczeństwo dokonywanych transakcji. Oznacza to bowiem, że sprzedawca był poddawany ocenie zewnętrznych audytorów. Sprzedawcy sami dbają o swoją wiarygodność i umieszczają w widocznych miejscach wszystkie informacje, które mogą potwierdzić ich rzetelność. Informację o sprzedawcach można również znaleźć na serwisach opinii i forach internetowych, gdzie kupujący dzielą się własnymi doświadczeniami w kontakcie z określonymi sprzedawcami.

Warto również sprawdzać regulamin i zasady zwrotu konkretnych towarów. Obowiązkiem sprzedawcy jest opublikowanie regulaminu, który określa szczegółowe zasady zawierania umowy przez Internet. Należy w tym miejscu pamiętać, że kupującemu przysługuje prawo, aby w ciągu 10 dni (bez konieczności podawania powodu) odstąpić od umowy. W takim wypadku produkt należy wysłać w ciągu kolejnych 14 dni. Mając na względzie bezpieczne zakupy przede wszystkim warto zwrócić uwagę na formę płatności. Kontroli powinno podlegać zweryfikowanie czy transmisja danych odbywa się w bezpiecznym połączeniu (protokół SSL)- w przeglądarce na początku adresu powinno znaleźć się „https” gwarantujące bezpieczną transakcję. W kwestiach płatności warto pamiętać, że godne zaufania serwisy oferują zawsze kilka wariantów dokonania płatności, z których największą popularnością cieszą się: karta kredytowa, a także szybkie płatności za pośrednictwem różnych banków. Czujność kupującego powinna być wyostrzona jeśli sprzedawca podaje wyłącznie jedną opcję płatności. Skorzystanie z takiej oferty może być ryzykowne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.