Smartfon jako terminal płatniczy
Mastercard wprowadza w Polsce program pilotażowy swojego nowego projektu płatności wyłącznie za pomocą smartfona. Urządzenie miałoby przyjmować płatności zbliżeniowe. Jest to pomysł stworzony głownie dla małych i średnich przedsiębiorców, posługujących się dotychczas wyłączenie gotówką. Zmiana ma im umożliwić przyjmowanie płatności i prowadzenie finansów firmy w bezpieczniejszy i łatwiejszy sposób.
Koszty rozliczeń bezgotówkowych zniechęcają
Aktualnie już co trzeci przedsiębiorca, czyli łącznie około 36% z nich, zrezygnował z formy rozliczeń bezgotówkowych z uwagi na ponoszone przy tej okazji koszty dodatkowe. Badanie takie przeprowadziła Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego. Rozwiązanie proponowane przez Mastercard ma ten problem zniwelować. Przedsiębiorcy, który zdecydują się wziąć udział w programie pilotażowym, będą musieli jedynie zainstalować na swoim smartfonie specjalną aplikację. Po utworzeniu dedykowanego konta będzie można korzystać z płatności zbliżeniowych, i nie będą do tego potrzebne żadne inne urządzenia.
Mastercard chce poznać opinię przedsiębiorców na temat takiego rozwiązania, a także przetestować działanie samej aplikacji. W tym celu będzie współpracował z agentami rozliczeniowymi Elavon i Polskie ePłatności. Program będzie bazował na technologii i ekosystemie firmy Mobeewave, którą w naszym kraju reprezentuje firma OT-Morpho. Te produkty umożliwią dokonywanie płatności po przyłożeniu karty płatniczej do smartfona. W projekcie duży nacisk kładzie się na bezpieczeństwo, toteż wykorzystany zostanie tu secure element, czyli tzw. element bezpieczny, niezbędny do szyfrowania danych i realizacji transakcji.
Pilotaż zacznie się jesienią tego roku i ma potrwać do lata 2018 r. Możliwość przetestowania będzie miało początkowo 200 małych i średnich przedsiębiorców z kraju, z czasem ilość ta ma wzrosnąć do 500. Na tym etapie testowania aplikacji możliwe będzie płacenie zbliżeniowe do kwoty 50 zł, która stanowi limit dokonywania płatności zbliżeniowych bez konieczności podawania numeru PIN.
Dyrektor generalny polskiego oddziału Mastercard Europe, Bartosz Ciołkowski, wskazuje „w Mastercard stawiamy sobie cel, aby każde urządzenie z dostępem do sieci mogło przyjmować płatności bezgotówkowe. Dlatego cieszymy się, że ta najnowsza innowacja w dziedzinie technologii płatniczych jest testowana właśnie w Polsce, jako pierwszym kraju na świecie. Polacy są otwarci na innowacje w handlu i finansach, a polska gospodarka potrzebuje tego typu rozwiązań, aby zmniejszyć jej uzależnienie od gotówki. Jestem dumny, że wraz z naszymi partnerami możemy przyczynić się do kolejnego skoku technologicznego w płatnościach”.
Zaznacza również, że „ten projekt jest ważnym krokiem dla przedsiębiorców w Polsce w poszerzaniu możliwości akceptacji kart płatniczych, poprzez innowacje z udziałem urządzeń mobilnych. Oferuje to wygodę i łatwość korzystania zarówno dla sprzedawców, jak i konsumentów”.
Tagi: MasterCard, rozliczenia bezgotówkowe