„Przekręt nigeryjski” – jak go rozpoznać?
Sprzedajesz coś przez internet? Jakaś osoba poprosiła o natychmiastową wysyłkę towaru w zamian za wyższą cenę? Przesłała nawet dowód zapłaty? Jeśli wysłałeś towar, ale wciąż nie masz na koncie pieniędzy od kontrahenta, to możesz się ich już nie doczekać. Padłeś ofiarą przekrętu nigeryjskiego.
Oszuści uciekają się do coraz bardziej wyrafinowanych metod wyłudzania pieniędzy. Tzw. przekręt nigeryjski, zwany również nigeryjskim szwindlem, wraca regularnie od wielu lat, w ostatnich latach obejmując swoim zasięgiem coraz więcej portali aukcyjnych i serwisów ogłoszeniowych. Przekręt ma na celu wyłudzenie atrakcyjnych towarów bądź pieniędzy od sprzedającego. Oszuści odnajdują w serwisach ogłoszeniowych bądź aukcyjnych atrakcyjne przedmioty lub oferty kupna i kontaktują się drogą elektroniczną ze sprzedającym/zainteresowanym kupnem i przystępują do swojego procederu.
Na czym polega przekręt nigeryjski?
Wersja nr 1 – podczas sprzedaży
Sprzedajesz dość drogi towar. Kontaktuje się z Tobą osoba zainteresowana, przedstawia atrakcyjną ofertę cenową i jest zdecydowana kupić towar. Potencjalny klient za każdym razem operuje obcobrzmiącym nazwiskiem i z reguły ma problem z posługiwaniem się poprawną polszczyzną, albo pisze łamaną angielszczyzną, w której aż roi się od błędów. Oszust prowadzi rozbudowaną wymianę wiadomości, dopytuje o szczegóły w taki sposób, że cała konwersacja jest wiarygodna. Nalega na natychmiastową wysyłkę towaru lub opłacenia przez sprzedającego usługi transportu towaru do innego kraju za pomocą firmy zaproponowanej przez niego. Przesyła nawet skan sfałszowanego dowodu zapłaty, by jak najszybciej skłonić sprzedającego do wysyłki przedmiotu bądź wykonania przelewu za transport. Zawsze będzie naciskał na szybką finalizację transakcji i wysyłkę za pośrednictwem wskazanej przez niego firmy. Jeśli towar zostanie wysłany przed zaksięgowaniem płatności, pieniądze raczej nie dotrą. Często jedyną formą kontaktu z oszustem jest formularz udostępniony w serwisie, przez co przestępca pozostaje bezkarny.
Wersja 2 – przekręt podczas kupna
W tym przypadku oszuści wystawiają własne towary na sprzedaż w bardzo atrakcyjnych cenach. W tym przypadku dochodzi do wyłudzeń pieniędzy za zakupiony towar. Po zapłacie za kupowany przedmiot kontakt ze sprzedającym urywa się. Nie ma szans, by odzyskać wpłacone pieniądze, gdyż sprytnie zaciera wszelkie ślady.
W jaki sposób można ustrzec się oszustwa?
Przede wszystkim nie wysyłaj towaru przed zaksięgowaniem się środków na koncie – przesłane potwierdzenie zapłaty często jest fałszywe. Czasem oszuści wraz z nim przesyłają informację, że bank zrealizuje przelew dopiero po przesłaniu zeskanowanego dowodu wysyłki towaru. Bądź ostrożny.
Warto nalegać na płatności za pomocą przelewów bankowych, a nie za pomocą np. Western Union, Moneygram lub innych anonimowych serwisów płatności. Z dużą dozą rezerwy podchodź do każdej obcojęzycznej oferty kupna bądź sprzedaży przedmiotu, a najlepiej w ogóle na nią nie odpowiadaj. W razie jakichkolwiek wątpliwości – odstąp od transakcji. Jeśli kupujesz coś przez internet, zamów przesyłkę pobraniową i sprawdź przed zapłatą, czy towar jest zgodny z opisem.
Zasada ograniczonego zaufania i ostrożność w sieci pozwolą na uniknięcie sytuacji, w której zostaniemy ofiarą przekrętu nigeryjskiego i stracimy pieniądze.
Tagi: oszustwa internetowe