BLIK bije rekordy
Czwarty kwartał 2018 był przełomowy pod względem płatności w internecie. Liczba płatności kartami w sieci rośnie, bo według Narodowego Banku Polskiego w IV kwartale 2018 wyniosła już około 24 mln. Jednak to BLIK okazał się królem płatności internetowych, bowiem odnotowano rekordową ilość transakcji z jego użyciem – aż 25,3 mln. Po raz pierwszy płatność BLIKIEM była przy transakcjach internetowych wykorzystywana częściej niż płatność kartą. BLIK zaczyna być pierwszym wyborem przy płatnościach internetowych przez przemyślany marketing oraz prostotę użytkowania. Jednak sklepy stacjonarne to wciąż miejsce, gdzie płatności BLIKIEM są mniej popularne niż płatności kartą. Przewaga kart jest tu miażdżąca. Wynika to z prostego faktu, iż wygenerowanie kodu, wpisanie go w terminalu oraz potwierdzenie w aplikacji jest bardziej czasochłonne niż zbliżenie karty.
Czym jest BLIK?
BLIK to system płatności mobilnych, który za pomocą smartfona pozwala na wykonywanie transakcji (głównie błyskawicznych) oraz wpłacanie/wypłacanie gotówki z bankomatów. Wystarczy w aplikacji mobilnej swojego banku wygenerować sześciocyfrowy kod BLIK, wpisać go na terminalu/w bankomacie/ jako potwierdzenie transakcji internetowej i gotowe. Nie trzeba nosić przy sobie karty, pamiętać PIN-u, bądź loginu i hasła do bankowości internetowej.
Z informacji przekazywanych przez partnerów e-commerce wynika, iż po wdrożeniu BLIKA w danych sklepach internetowych znacznie spadła liczba koszyków porzuconych na etapie płatności. A to szczególnie dzięki rozwiązaniu ,,One click BLIK” , dostępnemu w niektórych sklepach, dzięki któremu nie ma nawet potrzeby przepisywania kodu BLIK, niezbędne jest jedynie potwierdzenie transakcji w aplikacji mobilnej banku. Znacznie usprawnia to proces płatności i nie wymaga od użytkownika skomplikowanych działań. Jest to bezpieczna forma płatności, ponieważ kod ważny jest tylko dwie minuty, co zmniejsza szanse nieuprawnionego użycia. Cała transakcja nie dość, że jest błyskawiczna, to jest również bezprowizyjna.
Jakie możliwości daje BLIK?
Za pomocą sześciocyfrowego kodu można wypłacać pieniądze z bankomatu bez użycia karty, można płacić za transakcje, zarówno w sklepach internetowych jak i stacjonarnych, wpłacać gotówkę oraz – co jest nowością – przelewać pieniądze na numer telefonu. Ostatnia z opcji dostępna jest tylko w niektórych bankach, ale ułatwia na przykład oddawanie pieniędzy znajomym – nie trzeba znać ich numeru konta, wystarczy numer telefonu. Odbiorca już po kilku sekundach ma środki na swoim koncie. Jedną z nowych opcji jest również wystawienie czeku – można go utworzyć w aplikacji mobilnej banku. Numer czeku oraz hasło do niego można przesłać np. znajomemu, który w bankomacie może wypłacić czek, bądź zapłacić nim w sklepie.
Nowości
W reakcji na informacje o uciążliwość płatności BLIKIEM w sklepach stacjonarnych Mastercard we współpracy z PSP w II połowie 2019 roku udostępni możliwość płatności BLIKIEM zbliżeniowo, dzięki czemu możliwe będzie zmniejszenie przewagi płatności za pomocą kart nad BLIKIEM.
Dodatkowo wprowadzona została płatność powtarzalna, która nie wymaga podawania numeru rachunku bankowego czy numeru telefonu. Pozwala to na opłacenie subskrypcji za dostęp do cyfrowych treści. Przy pierwszej płatności za usługę BLIKIEM wystarczy uruchomić cykliczną płatność. Usługa jest bezpłatna i pozwala na większą anonimowość bez podawania danych.
BLIK to perspektywiczny sposób na szybkie i bezpieczne transakcje przyszłości, który z pewnością stale będzie rozwijany.
Tagi: BLIK, płatności online