PayPal – opis systemu
PayPal to nazwa amerykańskiej firmy, której siedziba mieści się w San Jose, w stanie Kalifornia. Podstawą działalności tej firmy jest bezgotówkowa wymiana pieniężna. Wszelkie transakcje odbywają się za pośrednictwem serwisu internetowego. Dzięki temu uciążliwe formy płatności w postaci np. czeków zostały zastąpione nowoczesną technologią. PayPal kieruje m.in. płatnościami w handlu elektronicznym lub na aukcjach internetowych, inkasując określoną kwotę za usługę. PayPal wzbudza również kontrowersje, ponieważ tego typu działalność nie może być zakwalifikowano jako bankowość online, a co za tym idzie nie podlega prawom bankowym.
PayPal powstał w 1998 roku jego założycielami są Peter Thiel, Max Levchin i Luke Nosk. Pierwotnie system ten miał umożliwić przesyłania pieniędzy przy użyciu urządzeń PDA, z czasem jednak udoskonalono go, tworząc swoisty serwis internetowy. PayPal szybko zdobyło sławę, w połowie 2007 roku utworzonych było już ponad 140 mln kont.
Wielki przełom nastąpił w październiku 2002 roku, kiedy to PayPal wykupił międzynarodowy serwis aukcyjny eBay. Zmieniono system płatności na Billpoint, a konkurencyjne firmy szybko zaczęły tracić na znaczeniu, tworząc z eBay monopolistę.
W Polsce z PayPal korzystać można od połowy 2005 roku. Początkowo tylko w formie wpłat pieniędzy na konta użytkowników z kart kredytowych. Aktualnie dostępna jest już opcja wypłaty. Na polskim rynku działa także serwis PayU, w Europie natomiast Moneybookers.
Bezsprzeczną zaletą formy PayPal jest wygoda. Pieniędzy wypłacane są za pośrednictwem serwisu dla konkretnego użytkownika, bez skomplikowanych procedur, szybko i łatwo. To samo dotyczy drugiej strony, czyli otrzymywania pieniędzy. Wadą z pewnością jest ryzyko utraty wpłacanej lub oczekiwanej sumy. W tym celu system bardzo szczegółowo zabezpieczył się przed oszustami. W procesie rejestracji niezbędna jest weryfikacja adresu, której dokonać można za pośrednictwem konta bankowego lub karty kredytowej, a ostatecznym rozwiązaniem jest wysłanie faksu. Warto pamiętać, że wszystkie kłopotliwe warunki istnieją jednak w celach zabezpieczenia płatności online.
Tagi: PayPal, rozliczenia bezgotówkowe