Fałszywe maile od Poczty Polskiej
Zamawiając dany towar w Internecie mamy do wyboru zwykle kilka możliwości wysyłki – odbiór własny, paczkomaty, kurier lub skorzystanie z usługi Poczty Polskiej. Zwykle, jeśli zależy nam na czasie, a nie na pieniądzach, wybieramy kuriera – usługa szybka i pewna. W momencie, kiedy nasz budżet jest nieco skromniejszy, decydujemy się na usługi Poczty Polskiej.
Jak informuje serwis Niebezpiecznik.pl, zaczęły napływać informacje od czytelników o otrzymywanych mailach pochodzących rzekomo od Poczty Polskiej. Czego dotyczył taki e-mail? Informacja głosiła, że w oddziale Poczty Polskiej czeka na klienta do odebrania przesyłka pobraniowa. Jej treść wygląda następująco:
„From: “Poczta Polska SA”
Subject: Poczta Polska S.A. eINFO
Szanowny Kliencie,
Przesylka kurierska Przesylka Nr: 0015900964549089996 Kwota
pobrania: 140,80 zl . Oczekuje na odbior do 2014-07-25- aby wyswietlic
informacje o usludze: http://www.poczta-polska.plTa wiadomosc zostala
wygenerowana automatycznie, prosimy na nianie odpowiadac.Z powazaniem,Poczta
PolskaCodziennie dla Ciebie”
(pisownia oryginalna)
Do całości wiadomości dołączony jest załączony plik o nazwie „Nr.00065394170055791294.pdf.zip”, który po rozpakowaniu ukazuje kolejny plik, tym razem z rozszerzeniem *.pif. Plik ten został przeskanowany przez załogę Niebezpiecznika różnymi programami antywirusowymi, 14 z 50 programów znajdowało zagrożenia w postaci trojana.
Na całe zdarzenie zdążyła zareagować już na szczęście sama Poczta Polska podając komunikat na swojej stronie internetowej, ostrzegając przed fałszywymi mailami. Dalej w treści możemy przeczytać:
„Prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na numer przesyłki zawarty w mailach. Korespondencja od Poczty Polskiej zawiera numery przesyłek 13 znakowe lub 20 cyfrowe. Dodatkowo maile spoza sieci Poczty Polskiej nie zawierają informacji adresowych dotyczących placówki, w której należy odbierać przesyłkę. Nie zawierają także polskich znaków.
Prosimy o uważne sprawdzenie oraz ignorowanie maili z błędnym numerem przesyłki i brakiem adresu placówki pocztowej, a także nie otwieranie załączników, które mogą zawierać oprogramowanie wirusowe. Poczta Polska podjęła odpowiednie działania wyjaśniające w tej sprawie.”
Pozostaje bić brawo Poczcie Polskiej za błyskawiczną reakcję na zagrożenie.
Tagi: fałszywe maile, Poczta Polska, trojany, wirusy komputerowe