5 sposobów na kradzież danych z kart płatniczych

karta płatnicza

Poniżej przedstawiamy pięć sposobów używanych do kradzieży danych z kart płatniczych. Nie należy tego traktować jako poradnik, a jako przestrogę – uważajmy gdzie i jak płacimy kartą.

Żyjemy w czasach, kiedy więcej słyszy się o kradzieży danych np. na odległość niż kradzieży torebek. O ile drugi sposób na wzbogacenie się może wydawać się szybszy, jest z pewnością bardziej niebezpieczny i, o dziwo, nie jest wcale taki szybki.

Kelner/kelnerka. Jednym z prostych, a zarazem mało podejrzliwych sposobów wykorzystywanych do kradzieży danych z karty jest właśnie dokonanie tego tuż pod nosem niczego nie spodziewającego się klienta w restauracji. Kelner/kelnerka otrzymuje od nas kartę płatniczą, którą następnie po cichu skanuje małym urządzeniem nie większym od kostki lodu, tzw. skimmerem. Oddaje kartę, a klient nie podejrzewa, że właśnie jej dane zostały zeskanowane. Pamiętajmy – nigdy nie traćmy karty z oczu.

Sklep. Dwóch czy trzech osobników wchodzi do sklepu. Podczas gdy jeden z nich stoi w kolejce do kasy, reszta odwraca uwagę pracowników symulując jakieś zdarzenie. W tym momencie ten pierwszy podmienia czytnik kart na swoje, uprzednio spreparowane urządzenie, i tym sposobem zbiera dane z kart płatniczych wszystkich klientów sklepu. Zwróćmy uwagę na urządzenie służące do płatności.

Stacja benzynowa posiadająca czytnik kart przy pompie. Rzecz dokonuje się w nocy, kiedy nie ma klientów, a czujność obsługi stacji jest uśpiona. Na czytniku montowany jest skimmer emitujący to znajdującego się w pobliżu laptopa sygnał Bluetooth, wysyłający dane kart, którymi płacą klienci. Zwróćmy uwagę na czytnik, czy jego wygląd nie odbiega od normy, gdyż taki skimmer może być zamontowany także w bankomacie.

Zainstalowanie oprogramowania szpiegowskiego na znanej stronie internetowej posiadającej słabe zabezpieczenia. Oprogramowanie instaluje się na komputerze ofiary automatycznie po wejściu na stronę, i daje wgląd w informacje zawarte w komputerze – zapisane loginy i hasła do kont bankowych czy sklepów internetowych.

Wykradzione dane z kart płatniczych są następnie sprzedawane osobie, która na ich podstawie tworzy fałszywe karty płatnicze, używane do zakupu towarów, następnie odsprzedawanych prawdziwym klientom.

Jak można się zabezpieczyć?

  • monitorować stan konta, w celu wychwycenia podejrzanych operacji,
  • ustawić w banku powiadomienia przychodzące na telefon, mówiące o każdej operacji na koncie,
  • unikać publicznych komputerów, które mogą być zainfekowane i mieć słaby stan zabezpieczeń, nigdy nie korzystać z nich przy logowaniu np. na konta bankowe,
  • nie kupować od podejrzanych sprzedawców.
Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.