Koronawirus a zakupy online
Epidemia koronawirusa spowodowała ograniczenia w handlu oraz robieniu zakupów. Im rzadziej chodzimy do sklepu, tym mniejsze ryzyko zakażenia. Co jednak z zakupami zdalnymi? Czy przesyłki dostarczane do domu, szczególnie te z innych krajów, są bezpieczne?
Pacjenta zero, czyli pierwszą osobę zarażoną koronawirusem zdiagnozowano w Chinach, skąd choroba rozniosła się na cały świat. Chiny są jednocześnie światowym gigantem eksportowym i to stamtąd pochodzi znaczna część towarów sprzedawanych w wielu krajach, w tym w Polsce. Towary z Chin pojawiają się u nas również w drodze prywatnych zakupów z popularnych serwisów internetowych jak Aliexpress. Czy jednak zakupy takie są bezpieczne?
Czy można się zarazić przez przesyłkę?
„Na pytanie, czy istnieje możliwość przeniesienia wirusa, ja zawsze odpowiadam, że tak, natomiast szansa na to, że koronawirus zostanie przywieziony z Chin na paczce, jest mikroskopijna, niemal zerowa. Paczki są bezpieczne, bo zanim zostaną dostarczone do Polski, wirus zginie. Czas jego utrzymywania się na powierzchni zależy od wilgotności i temperatury powietrza, ale nie jest to taki czas, który wystarczyłby na dotarcie wirusa do naszego kraju” – wyjaśnia Jan Bodnar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Ile natomiast wirus utrzymuje się na różnych powierzchniach? Według różnych danych zależy to od rodzaju powierzchni oraz panujących warunków, w tym szczególnie temperatury i wilgotności. I tak na przykład według badaczy wirus na stali nierdzewnej utrzymuje się niecałe 6 godzin, na plastiku godzinę dłużej. Inne badania wskazują natomiast, że wirus na tych powierzchniach wykrywany był jeszcze po trzech dniach. Podobnie jak na maseczkach ochronnych. Na ubraniach znaleziono go nawet po 48 godzinach. Trzeba jednak podkreślić, że na razie brak jeszcze oficjalnych danych, które były by na tyle zweryfikowane, aby dokładnie wskazać żywotność wirusa na powierzchniach.
Ważne jest, aby zawsze przestrzegać zasad zachowania higieny. „Jeżeli uważasz, że jakaś powierzchnia jest zainfekowana, wyczyść ją zwykłym płynem dezynfekującym. Umyj ręce płynem dezynfekującym na bazie alkoholu lub wodą z mydłem. Unikaj dotykania oczu, ust i nosa” radzi Światowa Organizacja Zdrowia.
Eksperci wskazują przy tym, że większe jest ryzyko zakażenia się podczas przekazywania paczki, niż przez samą paczkę. Przy pakowaniu przesyłek również należy przestrzegać najwyższych standardów higienicznych, a osoby tym się zajmujące muszą nosić odzież ochronną. Obecnie większość firm kurierskich dostarcza je bezkontaktowo, zostawiając pod drzwiami. Aby uniknąć bezpośredniego kontaktu warto korzystać również z alternatywnych form dostawy, np. z paczkomatów.
Tagi: epidemia covid