Odstąpienie od umowy kupna w e-sklepie

prawo

Okres przedświąteczny to czas intensywnych zakupów, również w Internecie. W obecnych czasach, coraz więcej znanych marek, obok sklepów stacjonarnych, prowadzi również sklepy internetowe – tym samym zakupy w sieci nie sprowadzają się już tylko do okazyjnego kupowania rzeczy wystawionych na aukcji.

Robienie zakupów w e-sklepach ma wiele zalet: bez konieczności wychodzenia z domu, mamy możliwość kupna wielu produktów, często w obniżonych cenach, a wybierając odpowiadającą nam opcję dostawy, możemy odebrać zakupiony towar praktycznie wszędzie. Niestety, kupując w sieci nie mamy możliwości dokładnego obejrzenia asortymentu i zmuszeni jesteśmy zawierzyć przedstawionej ofercie. W niektórych przypadkach zakupiony towar nie odpowiada pierwotnemu opisowi. Co wtedy?

Handel internetowy, podobnie jak tradycyjny, opiera się na umowie kupna-sprzedaży, która w tym wypadku określana jest jako „umowa zawarta na odległość”. Charakteryzuje się ona tym, że transakcja zawierana jest bez jednoczesnej obecności obu stron, na przykład poprzez wykorzystanie formularza elektronicznego, a jej zawarcie możliwe jest jedynie wtedy, gdy jedną ze stron jest konsument, a drugą przedsiębiorca prowadzący działalność w zakresie sprzedaży elektronicznej. W sytuacji wady zakupionego towaru lub jego niezgodności z opisem, jak każdą inną umowę, podobnie i tę można wypowiedzieć.

Zgodnie z ustawą o ochronie niektórych praw konsumentów, kupujący ma prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 10 dni od dnia wydania zakupionego towaru (przedsiębiorca ma z kolei obowiązek pisemnego powiadomienia go o tym prawie – jeśli tego nie zrobi, okres odstąpienia od umowy wydłuża się do 3 miesięcy). Musi mieć ono formę pisemnego oświadczenia, przesłanego przedsiębiorcy, najlepiej listem poleconym z potwierdzeniem odbioru. W takim przypadku, w ciągu 14 dni od daty otrzymania oświadczenia, przedsiębiorca ma obowiązek zwrócenia konsumentowi całej wpłaconej przez niego kwoty.

Co istotne, odstąpienie do umowy jest niemożliwe w przypadku upływu terminu, w jakim można tego dokonać, zakupu towarów wykonanych na specjalne zamówienie klienta, zakupu produktów ulegających szybkiemu zepsuciu się oraz zakupu towarów w drodze licytacji (aukcji internetowej).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.