Płatności online – co warto wiedzieć
Zakupy w sieci cieszą się coraz większą popularnością. Jak wykazują badania już prawie 50% polskich internautów prowadzi handel w internecie. Wiążą się z tym oczywiście pieniądze, a dokładniej sposób przekazywania sobie ich przez obce, często bardzo oddalone od siebie osoby.
Jeszcze nie tak dawno najpopularniejszym sposobem regulowania należności za zakupy w sieci było płacenie „za pobraniem”, czyli w momencie odebrania przesyłki od listonosza. Ten sposób dawał jednak duże pole do nadużyć, zwłaszcza wśród kupujących, dlatego początkowo sklepy internetowe oferowało różne zniżki i bonusy za płatności „z góry”, a teraz wiele firm w ogóle wycofuje się z formy płatności „za pobraniem”.
Obecnie najpopularniejszymi sposobami na płacenie za internetowe zakupy są przelewy internetowe, karty kredytowe i system PayPal. Te sposoby są szybsze, wygodniejsze i przede wszystkim tańsze (wiele banków nie pobiera za nie prowizji) od starszych wariantów.
Ludzie obawiają się jednak o środki na swoich kontach podczas tego typu transakcji i nie jest to bezpodstawna obawa. W internecie nie brakuje przestępców, którzy czyhają na pieniądze nierozważnych internautów. Jest jednak kilka zasad, dzięki którym możemy uchronić się przed nieprzyjemnościami.
Po pierwsze: wszelkie operacje finansowe należy przeprowadzać na swoim domowym komputerze, a unikać maszyn firmowych czy tych z kafejek internetowych. Na „obcych” komputerach może być bowiem, bez naszej wiedzy, zainstalowane oprogramowanie przechwytujące nasze dane.
Drugą ważną rzeczą jest oznaczenie małej, nieprzekreślonej kłódki obok adresu strony, na której podajemy dane do transakcji. Oznacza ona, że dane są szyfrowane i nie trafią w niepowołane ręce.
Kolejną rzeczą, o którą warto zadbać do aktualizowana często zapora firewall i program antywirusowy. Ustrzegą one nas przed złośliwym oprogramowaniem przechwytującym dane. Pamiętajmy także, że żaden bank nigdy nie prosi swoich klientów o numery PIN czy hasła w mailach.
Wirtualni przestępcy do perfekcji opracowali upodabniania swoich stron do stron banków, także mail od ludzi podszywający się pod nasz bank może być nie do odróżnienia od prawdziwej, autoryzowanej wiadomości. Nie podawajmy więc naszych numerów PIN ani haseł poza momentami transakcji, podczas których zwracajmy uwagę na wyżej wymienione zasady bezpieczeństwa.
Płatności online zyskują sobie coraz większą popularność przez to, że są tanie i wygodne. Niedługo coraz mniej wirtualnych sklepów będzie akceptowało „tradycyjne” formy płatności.
Tagi: rozliczenia bezgotówkowe