SOFORT – bezpieczne czy nie?

SOFORT

Kilka miesięcy temu pisaliśmy o fuzji grupy InPost Finanse z należącym do Payment Network AG międzynarodowym systemem płatności online SOFORT. I mimo że cel połączenia sił był szczytny (prowizja wynosząca jedynie 1% wartości transakcji), wokół SOFORT narosło wiele kontrowersji, które mogą podważać cały system płatności, na którym opiera się ta firma.

O całej sprawie pisano już w zeszłym roku, ostrzeżenia pojawiły się na takich serwisach jak niebezpiecznik.pl, który postanowił wyjaśnić sytuację zwracając się do Komisji Nadzoru Finansowego. Ale czego dotyczą te kontrowersje wokół SOFORT?

SOFORT oferuje dokonywanie płatności online za zamówione przez nas usługi, podobnie jak Dotpay.pl, PayU.pl czy Przelewy24.pl. Jednak na tym podobieństwo się kończy. Aby zrealizować płatność za pośrednictwem SOFORT, system wymaga od nas podania danych, których powinniśmy pilnować najmocniej, i których udostępnienie osobom trzecim (identyfikator/login i hasło) jest tak naprawdę złamaniem regulaminu w praktycznie wszystkich bankach.

Czujny klient zapyta – ale jak to? To nie podaję danych na stronie banku? Otóż nie. Po dokonaniu zakupów i wybraniu SOFORT jako metody płatności jesteśmy przeniesieni na stronę SOFORT, gdzie ww. dane musimy podać, aby dokończyć transakcję. System za nas loguje się do naszego konta bankowego, sprawdza, czy korzystaliśmy wcześniej z usług SOFORT i czy przypadkiem nie anulowaliśmy przelewu, i dokonuje płatności w naszym imieniu. Dodatkowo prosi nas o podanie kodu SMS, aby dokonać autoryzacji przelewu. Przedstawiciele SOFORT zastrzegają, że czynności dokonuje program, a nie człowiek, więc w teorii nikt nam na konto nie zagląda. I tutaj rodzi się druga kontrowersja, gdyż taki sposób płatności zachęca (w negatywnym tego słowa znaczeniu) do robienia zakupów za darmo. Tak też uczynił jeden z internautów, zamawiając na stronie Deichmana obuwie na znaczną kwotę. Skorzystał z metody płatności SOFORT, podając wszelkie dane do logowania na konto. Całość zrobił w godzinach nocnych, poza sesją ELIXIR. Następnie zalogował się do swojego banku i wycofał przelew. Deichman otrzymał od SOFORT informację, że przelew został dokonany i koniec końców wysłał przesyłkę z towarem, za który de facto nikt nie zapłacił.

Jak wspomniano na początku, serwis niebezpiecznik.pl otrzymał od KNF oświadczenie, w którym ostrzega „przed dopuszczeniem pośredników do rachunku bankowego w płatnościach internetowych”. SOFORT wydał swoje oświadczenie, w którym odpiera zarzuty odnośnie niebezpieczeństwa związanego z korzystaniem z ich systemu płatności.

Ostrzeżenie Komisji Nadzoru Finansowego na stronie niebezpiecznik.pl

Odpowiedź SOFORT

Tagi: , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.