W jaki sposób Polacy płacą za zakupy online?
Zakupy online stały się naszą codziennością. Santander Consumer Bank w styczniu 2022 roku przeprowadził badanie dotyczące najczęściej wybieranych przez konsumentów sposobów płatności za zakupy internetowe. Ankietę telefoniczną przeprowadzono na grupie 1001 dorosłych Polaków, pytając ich m.in. o ocenę bezpieczeństwa poszczególnych metod płatności.
Sklepy internetowe oferują zwykle kilka rodzajów płatności – przelew bankowy, płatność BLIK, czy płatność za pobraniem. Ta ostatnia metoda została uznana przez większość osób biorących udział w badaniu za najbezpieczniejszą.
W ankiecie przeprowadzonej przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) na zlecenie Santander Consumer Bank aż 41 proc. badanych, niezależnie od płci, odpowiedziało, że uważa płatność za pobraniem za zakupy zrobione przez internet za najbardziej bezpieczną metodę płatności. Była to najpopularniejsza odpowiedź we wszystkich grupach wiekowych, jednak jak się okazuje, to w najmłodszej grupie badanych (18-29 lat) wskazywano ją najczęściej (54 proc. odpowiedzi). Autorzy badania wyjaśniają, że powodem może być to, że w tej grupie wiekowej, konsumenci wciąż jeszcze są na utrzymaniu rodziców lub nie mają wysokich dochodów, a co za tym idzie, z większą ostrożnością podchodzą do zakupów przez internet i nie chcą ryzykować, płacąc za zamówienie „z góry”. Dotyczy to również osób zarabiających poniżej 2000 zł oraz w przedziale 2001-2999 zł netto. W tej grupie odpowiednio 49 i 42 proc. ankietowanych uznało płatność za pobraniem za najbezpieczniejszą.
Drugą w kolejności najchętniej wybieraną formą płatności jest BLIK. Tę metodę jako budzącą największe zaufanie wskazało 17 proc. badanych, a najpopularniejsza jest ona wśród grupy 30-latków (28 proc. odpowiedzi). Płatność BLIK-em wybiera 20 proc. osób z wyższym wykształceniem i 19 proc. mieszkańców największych miast, takich jak Warszawa, Wrocław czy Kraków. W najmłodszej grupie wiekowej płatność BLIK-iem wybiera 13 proc. badanych.
Reprezentanci najstarszej grupy wiekowej i osoby mieszkające w miastach do 50 tys. mieszkańców za najbezpieczniejszą metodę płatności za zakupy internetowe uważają tradycyjne przelewy bankowe. Takiej odpowiedzi udzieliło 19 proc. badanych we wskazanych grupach. Metoda płatności, która jest najmniej popularna to szybkie przelewy elektroniczne, tzw. pay-by-link, które polegają na tym, że robiąc zakupy, klient przekierowywany jest ze strony sklepu na stronę operatora płatności, a następnie do swojej bankowości internetowej. Ponad połowa badanych (51 proc., w tym 57 proc. mężczyzn i 46 proc. kobiet) odpowiedziało, że nie korzysta z tej formy płatności. Wiele osób ma obawy, że podczas przekierowania pomiędzy stronami może dojść do wycieku danych. Eksperci wskazują jednak, że informacje o elektroniczny przelewach są zaszyfrowane i podmiana danych jest niemożliwa, co sprawia, że jest to bezpieczna metoda płatności. Wśród ankietowanych jednak jedynie 7 proc. wskazuje pay-by-link jako formę płatności, którą uważa za najbezpieczniejszą.
Co 9 ankietowany nie potrafił natomiast wskazać, która z dostępnych metod płatności zapewnia według niego największe bezpieczeństwo.
Tagi: płatności online, zakupy online